Enterijeri u drvenim kućama – brvnarama
Drvene kuće su same po sebi umetnička dela. Savršeno se uklapaju u svaki pejzaž, jer drvo, posebno naša snežno bela smreka, ima izuzetno lepu teksturu. Samim tim će i unutršnji zidovi, čak i sto godina kasnije, izgledati lepo kao kada su kuće izgrađene.
Prijatnosti boravka u brvnarama, svakako, doprinosi i uređenje samog enterijera.
Drvo kao osnovni materijal pruža brojne mogućnosti za kreativno oblikovanje prostora, pa se često koristi kako u tradicionalnim, rustičnim kućama tako i u modernim minimalističkim arhitektonskim rešenjima.
Vekovima se težilo da taj enterijer odgovara ukućanima, da zadovoljava njihove potrebe kako funkcionalne tako i estetske. Podeljena su mišljenja šta je važnije – da li namena ili izgled. U većini slučajeva presuđuje potreba, ukus i materijalna sposobnost samih korisnika.
Kod enterijera drvenih kuća veliki uticaj ima i materijal od koga je urađena sama kuća. Za očekivati je da se u takvim kućama nađe nameštaj od drveta, prirodnog materijala, a ne od iverice ili medijapana. Mada, dobrim projektom, sa malo pažljivije odabranim detaljima i to može da bude izuzetno lepo. Rustičan ambijent se često postiže toplim tonovima kao što su smeđa, zemljane boje, zelena ili crvenkasta. Ove boje doprinose prirodnom i opuštajućem izgledu.
Zidovi i podovi, stolarija i stepenice unutar prostora u drvenim kućama su većinom od drveta (klasičan parket, višeslojni parket, brodski pod, lamperija..) , pa samim tim korpusni elementi, regali, plakari, komode bi trebalo da budu ako ne od drveta, a ono bar od iverice sa drvo-dezenom.
Krevete bi svakako trebalo raditi od drveta. Takvi kreveti su konstruktivniji i sa estetske strane mnogo se lepše uklapaju u ceo enterijer.
Kuhinje u ovakvim kućama su pravi izazov za projektante nameštaja. Savremena tehnika je dobrim delom zaslužna za moderan izgled današnjih kuhinja, koje obiluju ravnim linijama, metalnim detaljima i raznoraznim bojama. Međutim u velikom izboru tehnike uz malo veći trud mogu se naći divni rustični šporeti koji imitiraju starinske furune ali sa potpuno savremenim komandama. Uz ovakve šporete ide i neophodno otparivanje, koje se postiže putem aspiratora- hauba koje mogu biti poput onih starinskih zidanih odvodnih kanala, obloženih drvetom.
Enterijer drvenih kuća se menjao kroz vreme i prolazio kroz stilove kao i sve što nas okružuje. Važno je da se u tim prostorima ne naruši ona prirodnost i toplina koju pruža drvo kao materijal.
Tehnički detalji, kao što su grejanje, hladjenje i osvetljenje su neophodni ali ne treba da budu dominantni u prostoru. U drvenoj kući je za očekivati da ima lep kamin, čiji izgled treba da bude deo opšteg enterijera. Bilo da je obložen drvetom ili kamenom davaće neophodni utisak toplog doma.
Drvena kuća živi sa svojim vlasnicima, dajući im snagu zemlje i sunčevu energiju. Drvo ima i mističnu moć. Popularnost drvenih kuća raste širom sveta jer imaju niz prednosti u odnosu na kuće od bilo kog drugog građevinskog materijala.