Normalne pojave kod drvenih kuća
Ukoliko se opredelite za izgradnju drvenog objekta morate imati u vidu svojstva drveta i neke pojave koje se dešavaju kao njihova posledica. Prvo morate znati da je drvo prirodan materijal, da je svako brvno, svaka daska ili bilo koji drugi drveni element od drveta jedistven. To nije plastika, iverica ili neki drugi sintetički materijal koji može izgledati potpuno idealno – bez greške.
Prilikom sušenja drveta iz njegovih ćelija nestaje vlaga, na taj način dolazi do njihovog skupljanja ali i oštećenja. Upravo zbog toga se drvo uteže (smanjuje), puca i krivi se prilikom sušenja. Naravno najbolje je i jedino ispravno ugraditi već osušeno drvo koje je uglavnom ‘’odradilo’’ svoje deformacije. Međutim, moramo biti svesni da je drvo higroskopan materijal, tj. da UVEK nastoji da uspostavi ravnotežnu vlagu u odnosu na vazduh. To znači da bez obzira na to što je sušeno u sušari ono “ radi“ i ukoliko je vlaga napolju velika ono prima vlagu i bubri, a ukoliko je vlaga mala ono se suši i uteže se. I to nikada ne prestaje.
I pored toga što se drveni elementi izrađuju od suvog drveta neophodno je sve te elemente posle ugradnje zaštititi premazima koji u sebi sadrže UV stabilizatore. Tako će se u velikoj meri smanjiti deformacije drveta koje uzrokuje ultravioletno zracenje, a koje je poslednjih godina sve jače. Ovde treba naglasiti da ne postoji zaštita koja u potpunosti štiti drvo od ove pojave te su manje deformacije i dalje normalna pojava koja se toleriše.
Ovaj „rad“ drveta može biti problem kod korišćenja prozora i vrata i zato se mora voditi računa da se ostavi dovoljan zazor prilikom njihove ugradnje. Naravno iskusni proizvođači ovaj problem vrlo jednostavno prevazilaze.
Drvene kuće se izrađuju isključivo od četinarskih vrsta . Ove vrste, uglavnom, prirodno sadrže smolne kanale u sebi iz kojih moze doci do curenja smole. Praktično ne postoji nikakav način da to sprečite. Curenje smole se uglavnom dešava na spoljasnjim zidovima u toku leta. Iako nije baš ugodno kada se ovo desi, pogotovo ako se naslonite na iscurelu smolu, upravo je ona zaslužna za otpornost samog drveta. Takođe njena isparenja su izuzetno zdrava za stanare kuće.
Čvorovi su takođe normalna pojava kod drvenih kuća. Četinarske vrste zbog svoje anatomije imaju mnogo veći broj grana u odnosu na listopadne, a samim tim i veliki broj čvorova. Retko ćete naići na brvno koje nema ni jedan čvor. Oni su apsolutno tolerantni ukoliko nisu truli ili ispali. Čak i ukoliko dođe do ispadanja čvora postoje zaptivne mase kojima se to mesto ispuni.
Zaptivne mase koje se koriste za ispunjavanje pukotina ili malih ispalih čvorova su vodootporne, UV stabilne i imaju dobru elastičnost kako bi kompenzovale rad drveta. Obično postoje u različitim bojama tako da možete izabrati boju najsličniju tonu vašej kuće ili drvene fasade.
I pored ovih „nedostataka“ uvek treba da imate na umu da je drvena kuća savršen izbor.