Ventilisani krov

Danas se sve više koristi potencijal životnog prostora. Između ostalog, sve manje kuća ima prave tavanske prostore već se ti prostori koriste za galerije ili spavaće sobe. Međutim, poznatno je da je topao vazduh lakši od hladnog i da se zbog toga u prostoru nalazi u gornjoj zoni, što u letnjem period može predstavljati poteškoću. Ipak, ukoliko dobro izolujemo krov ova činjenica nam neće predstavljati problem.

Vrste temoizolacija se  menjaju i njihove karakteristike se poboljšavaju iz dana u dan. Takođe i njhova cena postaje sve pristupačnija na tržištu. Kada govorimo o izolaciji krova sigurno je najbolja varijanta izolovanog krova takozvani ventilisani, odnostno ventilirajući krov. Ovde se zapravo radi o tunelu koji se ostavlja između izolacionog materijala i drugog patosa (OSB ploče) i iz koga vazduh izlazi kroz specijalne otvore. Na taj način se poboljšavaju energetska svojstva krova, ali i povećava trajnost same krovne  konstrukcije.

ventilisani krov 01

Vazduh kroz ovaj sloj cirkulise i na taj način sprečava zadržavanje vlage u konstrukciji, a samim tim i truljenje.  Treba znati i da izolacioni materijali prilikom upijanja vlage gube izolaciona svojsta pa upravo ovaj ventilacioni tunel smanjuje tu mogućnost.

Prednost ovakvog krova oseća se tokom čitave godine. U letnjem periodu ova cirkulacija vazduha obezbeđuje prijatniju temperaturu u samom prostoru, samim tim i smanjuje potrebnu energiju za hlađenje. Pravilno postavljeni krovni otvori će sprečiti pregrevanje krova. Kada vruć vazduh ne može da izađe kroz krov, to takođe može stvoriti kondenzaciju. Vlaga koja se formira će pomoći u stvaranju truljenja, što može dovesti do ozbiljnog oštećenja konstrukcije vašeg krova i kuće. Kondenzacija takođe može dovesti do sakupljanja vode i curenja kroz plafon. Ovo onda uzrokuje dalje oštećenje životnog prostora ispod.

Zimi sprečava stvaranje leda na krovu i u olucima. Kada je niska temeratura napolju, ventilacioni tunel će sprečiti stvaranje ledenih brana. Ledene brane nastaju veoma brzo kada toplota iz unutrašnjosti potkrovlja i toplota od sunca otapaju sneg ili led. Ova voda se zatim sakuplja na ivici krova i ponovo zamrzava. Ovaj ponovo zamrznuti led se zatim nakuplja iza i/ili ispod krova. Svaka dalja voda koja teče do ivice tada će se zaglaviti iza brane. Kada dođe do nakupljanja leda, može doći do oštećenja potkrovlja, zidova unutar kuće i celog krova. Takođe, ventilacija će omogućiti da se vlaga u vazduhu smanji  iz stambenog prostora.

ventilisani krov 01
ventilisani krov 01
ventilisani krov 01

Preporuka proizvođača drvenih kuca “ JELADOM“ je obavezna izrada ventilisanog krova u objektima namenjenim trajnom stanovanju jer malo veća cena izrade ovakvog krova ima višestruke benefite i vrlo brzo se isplati kroz uštedu energije za grejanje i hlađenje, a dugoročno kroz produžavanje životnog veka krova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *