Podloge za dečija igrališta
Prema podacima sajta o porodičnom vaspitanju, oko 200 000 dece godišnje u svetu potraži pomoc u bolnicama zbog povreda na otvorenim igralištima. Mnoge od ovih povreda dešavaju se prilikom pada na trvdu i neadekvatnu površinu. Zato, kod izbora podloge za dečije igralište se mora voditi računa na prvom mestu o bezbednosti korisnika, tj. dece. U ovom slučaju cenu moramo staviti u drugi plan. Dobra podloga će ublažiti pad i sprečiti ili bar smanjiti ozbiljne povrede.
Standard EN 1176-1 i Pravilnik o bezbednosti dečijih igrališta (sl.gl. 41/19) propisuju određene podloge za igrališta.
Prvo je neophodno da znamo koje su dimenzije zona bezbednosti za svaki deo opreme, tj. za svaki rekvizit. Zone se ne smeju preklapati. Sledeći podatak je slobodna visina pada za svaki deo opreme na osnovu koga se određuje debljina podloge. Kod debljine podloge postoji jedno neslaganje između standarda i Pravilnika, međutim Pravilnik je u ovom slučaju ‘’stariji’’ od standarda pa je tako minimalna debljina debljina rastresite podloge 300mm, a ne 200mm ,kako je navedeno u standardu, bez obzira na slobodnu visinu pada.
Takođe do 1m visine slobodnog pada u standardu piše da podloga može biti ‘’površinski sloj zemljišta’’, ali Pravilnikom je propisano da taj sloj mora biti negovana trava. Dakle zemlja, beton i asfalt ne dolaze u obzir kao podloga ni u kom slučaju.
Svaka od predloženih podloga ima svoje dobre i loše strane pa investitor treba da sagleda sve i donese što bolju odluku za realizaciju svog projekta. Drveni opljci su ekološki dobar proizvod, međutim ovakva podloga je sklona truljenju.
Pesak ili šljunak je finansijski najbolja podloga. Loša strana peska je što se nakon par kiša dosta stvrdne i loše se drenira. Iz prethodnog razloga šljunak je dosta bolja opcija. Ovde se misli na oble rečne kamenčiče, a nikako na mleveni kamen. Ovakva podloga se odlično uklapa i kombinuje sa travnatim površinama. Takođe se dosta koristi u vrtićima jer deca vole i da se igraju u toj rastresitoj podlozi. Loša strana rasteriste podloge je ta što se ona rastura. Neophodno je periodično proveriti dubinu i dopuniti ukoliko se dubina smanji ispod minimalnog nivoa.
Najatraktivnija je sigurno elastična podloga od reciklirane gume. Karakteriše ih izuzetna elastničnost i otpornost na klizanje, habanje i zamrzavanje. Lako se održavaju, a njihov jedinstveni hemijski sastav čini ih potpuno bezbednim za životnu sredinu. Izrađene su od recikliranog materijala, a nakon upotrebe se mogu potpuno reciklirati bez oslobađanja štetnih produkata. Ove podloge mogu biti u obliku ploča različitih debljina ili livene na licu mesta. Ovakve podloge se odlično uklapaju u urbane sredine i skoro da su nezaobilazne na igralištima u gradovima. Ono što ne ide u prilog ovih podloga je njihova cena. Često se dešava da cena podloge prevaziđe cenu opreme na igralištu, pa se to treba predvideti prilikom projektovanja.
Na dečja igrališta postavljena na privatnoj imovini koja nisu namenjena javnoj upotrebi ne odnose se obaveze propisane standardom EN 1176 i Pravilnikom o bezbednosti dečijih igrališta.