Kako do gradjevinske dozvole

Ukoliko planirate izgradnju kuće sigurno razmišljate i kako izgleda procedura oko dobijanja građevinske dozvole. Nažalost, još uvek je ovo jedan dug proces gde će vam trebati brdo papira, plaćenih taksi i strpljenja.

Na prvom mestu potrebno je da posedujete parcelu na kojoj je dozvoljena gradnja. Ukoliko posedujete poljoprivredno zemljište potrebno je pre svega uraditi prenamenu, ukoliko je to moguće za konkretnu parcelu. Vodite računa jer u pojedinim slučajevima prenamena može da košta i do 50% tržišne vrednosti parcele.

Od opštine do opštine ova procedura je različita ali na kraju se svodi na isto.

Prvi dokument koji vam je potreban je Kopija plana za katastarsku parcelu na kojoj planirate da izgradite objekat sa listom nepokretnosti. Dobija se  u katastru.

Sa kopijom plana u Opštini podnosite zahtev za Informaciju o lokaciji.

Sledeći dokument koji vam je potreban je Izvod iz katastra podzemnih instalacija koji izdaje Republički geodetski zavod. Ukoliko nema podzemnih instalacija, navedena služba izdaje uverenje da na toj lokaciji nema podzemnih instalacija.

Naredni korak je Situacioni plan koji izradjuje  arhitekta, koji je praktično pokazuje gabarite i orjentaciju budućeg objekta.

Zatim je potrebno da odete u EPS, vodovod, kod distributera gasa i  u telekom da vam izdaju svoje uslove za izgradnju. Na svim ovim mestima morate platiti taksu za izdavanje dokumetna koja se razlikuje od opštine do opštine.

Sva prethodna dokumenta su vam potrebna za dobijanje Lokacijske dozvole koju izdaje Opština ( ovo je pola puta do gradjevinske dozvole). Dakle, potrebno je popuniti obrazac koji se zove Zahtev za izdavanje gradjevinske dozvole i priloziti sledeća dokumenta :

– Kopijiu plana

– List nepokretnosti

– Izvod iz katastra podzemnih instalacija

– Uslove javnih preduzeća

– Situacioni plan

Ova dokumenta kopirajte jer su vam originali potrebni kasnije z aGlavni projekat.

Taksa za izdavanje Lokacijske dozvole se plaća po m2 bruto povrsine objekta.

Kada u rukama imate Lokacijsku dozvolu možete početi sa izradom Glavnog projekta. Nemojte izgubiti iz vida da Lokacijska dozvola ima rok važnosti godinu dana. Ovo znači da morate podneti za Gradjevinsku dozvolu najkasnije godinu dana od dana izdavanja Lokacijske dozvole.

Glavni projekat radi arhitekta koji ima licencu (šestougaoni pečat). Glavni projekat pored crteža objekta i tehničke specifikacije sadrži projekat elektroinstacije, vodovodne instalacije, protivpožarne zaštite i naravno sva prethodna dokumenta koja ste mukotrpno danima skupljali. Kada je Glavni projekat gotov trebalo bi da drugi biro uradi tehničku kontrolu.

Konačno sada možete da odete Direkciju za građevinske poslove i zaključite ugovor. Ostaje jos samo da platite  naknadu za korišćenje građevinskog zemljišta. Visina naknade po m2 zavisi od mesta i zone u kojoj će biti objekat, a kreće se od nekoliko stotina dinara do nekoliko desetina hiljada dinara po m2.

Sa priznanicom o izvršenoj uplati odlazite u Opštinu gde dobijate overena dva primerka Glavnog projekta i Gradjevinsku dozvolu. Potrebno je još samo  da sacekate da prodje period za žalbu od 15 dana , da bi ste dobili pečat o pravosnažnosti. U roku od dve godine od datuma na dozvoli morate da počnete radove jer u suprotnom ona prestaje da važi.

Napominjemo da je Gradjevinska dozvola potrebna i za sve vrste montažnih objekata.

Ukoliko vam ovo izgleda previše komplikovano angažujte neki biro koji će sve ovo uraditi za vas.

Nama samo ostaje da verujemo da će uskoro skratiti vreme i broj dokumenata potrebnih za dobijanje dozvole za gradnju